A Schönbrunni kastélyt körülvevő barokk kertek néhány titkot rejtenek. Az egyik ilyen a Sybil-ligetben található obeliszken látható egyiptomi írásjegyek, amelyeknek köze van Mária Teréziához. Egy titkos testvériség tette halhatatlanná magát az obeliszken?
A Sybil-liget és az obeliszk a palotakert keleti átlós sugárútjának végén található. Innen csodálatos kilátás nyílik a Schönbrunni kastélyra. A 31 méter magas obeliszk a mesterséges szikla fölé magasodik, és négy aranyszínű teknősbékára támaszkodik. Négy oldalán egyiptomi hieroglifák láthatók, amelyek állítólag Mária Terézia uralkodóról (aki 1740-től 1780-ig uralkodott) mesélnek. De hogyan lehetséges ez – elvégre a hieroglifákat csak 1822-ben fejtették meg?
Érdekesség, hogy 1802-ben – 20 évvel a hieroglifák megfejtése előtt – egy bécsi szerző azt írta, hogy az obeliszken lévő jelek Mária Terézia császárnő életéről szólnak. Egy évszázaddal később, 1900 körül már csak fantáziajelekről beszéltek. Nem is olyan régen még ezt a rejtélyt vizsgálták. Egy évszázaddal később, 1900 körül már csak fantáziafigurákról beszéltek. Nem is volt olyan régen, amikor ezt a rejtélyt vizsgálták: Julia Budka egyiptológus 2005-ben tanulmányozta a schönbrunni obeliszken található írásjeleket, és felfedezte, hogy azok valójában egyiptomi hieroglifák és piktogramok. Ahogy gyanították, ezek Mária Terézia életéhez kapcsolódnak.
Hogyan lehetséges ez? 1777-ben állították fel az obeliszket, fél évszázaddal a hieroglifák megfejtése előtt. 1765-ben Ferdinand von Hohenberg, Mária Terézia udvari építésze és a Schönbrunni park művészeti igazgatója kapott megbízást többek között a Gloriette, a római romok és az obeliszk megtervezésére. Figyelemre méltó, hogy a szabadkőművesek és az illuminátusok számmisztikája és filozófiája mindezekben a művekben felismerhető.
Az illuminátus rendet a filozófus Adam Weishaupt alapította Ingolstadtban nem sokkal az obeliszk felállítása előtt, 1776-ban. Ez egy titkos rend volt (illuminati (latinul) = a megvilágosodottak) a szabadkőművesek mintájára. Mind a szabadkőművesek, mind az illuminátusok a „Fehér Testvériségre”, egy ókori egyiptomi szövetségre alapozták rendjüket. Ferdinand von Hohenberg szabadkőművesként és illuminátusként valószínűleg beavatott volt az egyiptomi kultuszokba és hagyományokba, ezért ismerte a hieroglifákat is.
Az obeliszk nyugati oldalán fontos ereklyék vannak, a császárnő fontos eseményeit ábrázolják. Vannak általánosan érthető jelek is, mint például a nap, a ház és a víz jelei. A szabadkőművesek és az illuminátusok szimbolikája is itt van megörökítve – például a tetőn ülő bölcsesség baglyai által.