2 C
Sopron
1.9 C
Budapest
-2 C
Nyíregyháza
2024. november 14., csütörtök

Tavaszig gyönyörködhetünk a varázslatos kínai lampionokban a Biodómnál

KezdőlapJelenTavaszig gyönyörködhetünk a varázslatos kínai lampionokban a Biodómnál

Vasárnaptól látogatható a Sárkány Éve Lampion fesztivál, amelyen hetven estén át a kínai lampionművészet több száz alkotását tekinthetik meg az érdeklődők február 24-ig a Fővárosi Állat- és Növénykerthez tartozó Biodómnál esténként 17 és 21 óra között.

A fesztiválnak helyet adó Biodóm területét az Állatkerti körút 16. szám alatti kapun át közelíthetik meg az érdeklődők.

Magyarországon eddig csak egyszer, hét évvel ezelőtt rendeztek ilyen nagyszabású, a kínai lampionművészet alkotásait bemutató programot, amelynek akkor szintén az Állatkert volt a házigazdája. A mostani fesztivál aktualitását a közelgő Sárkány éve adja, amely a február 10-i holdújévvel veszi kezdetét.

Lampionok a Sárkány Éve Lampion Fesztiválon a Fõvárosi Állat- és Növénykerthez tartozó Biodómnál 2023. december 16-án. A fesztiválon a fény és árnyék fantáziájával várják a látogatókat 2023. december 16-tól 2024. február 24-ig. MTI/Hegedüs Róbert

A program több száz látványos művészi lampionját az alkotók hatalmas képekké, gyakran 5-8 méteres kompozíciókká rendezték össze. Többek között két hatalmas lampionsárkánnyal is találkozhatnak a látogatók, de lesznek óriáspanda-, elefánt-, jegesmedve-, mókus-, flamingó-, páva-, teknőslampion is.

A kínai kultúra motívumkincsét és formavilágát megjelenítő alkotások közt láthatók lesznek olyanok is, amelyek az i. e. 3. században uralkodott első kínai császár, Csin Si Huang-ti (Qin Shi Huangdi) sírhelyét őrző, 1974-ben felfedezett cseréphadsereg terrakotta katona figuráit jelenítik meg a lampionművészet eszközeivel.

Európában az emberek jó része csak a hagyományos külsejű, többnyire papírból készült, általában vörösre festett, esetleg sárga színnel díszített, nagyjából sütőtök méretű és ahhoz hasonlóan kerek formájú lampionokat ismerik. A lampionkészítés technikája, vagyis a vázra húzott színes selyem, és az alkotáshoz kapcsolódó belső megvilágítás azonban szinte bármilyen forma kialakítására lehetőséget ad.

Maguk a lampionok eredetileg hétköznapi használati tárgyak voltak, amelyekkel a sötétben világítottak, azonban már kezdetektől esztétikai élményt is nyújtottak, később pedig kulturális tradícióvá vált a lampionkészítés. A kínai lampion fesztivál hagyományai egészen a Han-dinasztia idejéig (i.e. 206-i.sz. 220) vezethetők vissza.

A lampionok vázát hagyományosan bambuszból vagy falécekből, valamint fémszalagokból készítették, utána pedig valamilyen áttetsző anyaggal, tartós, pamutrostokat tartalmazó papírral, vagy színes selyemmel borították be. Már a korai időkben is sokféle színben és díszítéssel készültek, de a kínai lampionművészet igazi kibontakozása a Tang-dinasztia idején (618-907) indult meg, amikor már többféle anyag felhasználásával változatos figurális lampionokat készítettek. A Szung-dinasztia korában (960-1279) már vízzel hajtott, mozgó lampionkompozíciókat is építettek a művészek.

Népszerű

Még több hasonló
Related

Új bikepark épül az Alpok Magyarországhoz legközelebbi hegyén

Hét, összesen 15 kilométer hosszú downhill pályát terveznek.

Aynard lovag legendája elevenedik meg Zsámbékon a Fékomadta középkori fesztiválon

Történelmi teljesítménytúrán lovasok és gyalogosok vesznek részt korhű felszerelésben.

Megkezdődött müncheni Oktoberfest, a sör megint drágább lett

A világ legnagyobb népünnepélyére hatmillió látogatót várnak.