A „Veli Školj” sziget a Mali Ston-öbölben található, az Adriai-tenger türkizkék vizében, a Pelješac-félsziget és a horvát partok között, Dubrovnik közelében. Jelenleg ingatlanügynökök árulják.
Az álom megvalósításának potenciális akadálya lehet az ár: 3,25 millió euró a kikiáltási ár. Ám ezért a földterület is bőven megvan: 21 677 négyzetméter. Így a négyzetméterenkénti ár viszonylag mérsékeltnek tűnik – ha összehasonlítjuk például a karintiai tóparti ingatlanok áraival -, alig 150 euró/négyzetméter.
Cserébe egy „gyönyörű, árnyas fenyőerdőt” és egy 1968-ban épült kőházat kapunk saját ivóvízforrással.
Ha hinni lehet a hirdetésnek, ezt a lehetőséget nem szabad kihagyni: „Ne hagyja ki ezt a kivételes lehetőséget, hogy egy hihetetlen potenciállal rendelkező, gyönyörű sziget tulajdonosa legyen. A Mali Ston-öbölben található Veliki Školj sziget abszolút magánéletet és számos lehetőséget kínál Önnek különböző projektek fejlesztésére” – olvasható a hirdetményben.
Az „abszolút magánélet” valószínűleg csábító lehet, különösen a hírességek és a tehetős körök számára. De vajon teljesíthető-e az ígéret? Horvátországban az a jogi helyzet, hogy a tengerpartok nem válhatnak magántulajdonná, hanem mindig köztulajdonban vannak – fejti ki a morski.hr.
Ez azt jelenti, hogy nem tilthatják meg senkinek, hogy a szigete előtt kikötsön egy csónakkal, ott fürödjön, vagy partra szálljon és a parton napozzon. A partvonal hat méteres szakasza a középső vízvonaltól mérve mindig köztulajdon marad. A vevőnek tehát ki kell számolnia, hogy a 21 677 négyzetméterből mennyi lesz ténylegesen az ő tulajdona.
Ezen a sávon szintén tilos építkezni. A horvát építési szabályzat 14. cikke szerint a part betonozását mindenképpen el kell kerülni. Ha nincs móló, járda vagy út, akkor ezeket utólag nem lehet megépíteni.
Itt érkezünk el a következő akadályokhoz: az építési jog és a területrendezés.
A legtöbb eladásra kínált horvát szigeten tilos az építkezés.
Rendszerint mezőgazdasági területként vagy erdőterületként vannak kijelölve. Csak mezőgazdasági célú épületek, például raktárak, üvegházak vagy istállók építése engedélyezett. A hirdetés szerint lehet még egy kőházat építeni, de családi gazdaságként, olajfaligetekkel vagy más növényekkel körülvéve. Az ingatlanközvetítőknek a csónakkikötők problémájára is van megoldásuk: a sziget előtt úszó platformmal rendelkező kagylófarm lenne megfelelő.
De még egy utolsó akadály van hátra: a vételi ajánlat után az államnak és a kerületnek még mindig elővásárlási joga van; csak ha lemondanak, akkor lesz a vevőé a sziget. Feltéve, hogy valóban hajlandó 3,25 millió eurót fizetni egy kagylófarmba való beruházásért.
The post Mindig is saját szigetre vágytál? Akkor most az álmod Horvátországban valóra válhat first appeared on Vízpartok.