3.7 C
Sopron
0.4 C
Budapest
2.6 C
Nyíregyháza
2025. január 23., csütörtök

Kiderült, a középkori vándorok miért hordtak baziliszkusz medált

KezdőlapMúltKiderült, a középkori vándorok miért hordtak baziliszkusz medált

Egy középkori zarándok talán azért hordta ezt a baziliszkusz medált, hogy megvédje magát a gonosztól. A Lengyelországban talált „zarándokjelvényt” valószínűleg egy keresztény utazó viselte több száz évvel ezelőtt.

Több száz évvel ezelőtt az Európát átszelő zarándoklatok során a középkori keresztények díszes medálokat, azaz zarándokjelvényeket viseltek, hogy jelezzék az előrehaladásukat és megvédjék őket a veszélyektől. Az egyik ilyen jelvényt most Délkelet-Lengyelországban fedezték fel, és Európa egyik szörnyetegét ábrázolja.

A jelvényt egy fémdetektoros találta meg Wólka Nieliska faluban januárban. Átadta azt Tomasz Murzyński független régésznek, aki átadta a leletet a közeli Lublin tartományi műemlékvédelmi felügyelőjének. „Most már állami tulajdonban van” – mondta Murzyński a Newsweeknek.

Mint a restaurátor egy Facebook-bejegyzésben bejelentette, a lelet körülbelül 2,8 centiméter széles, kb. 1 mm vastag, és ólomból és ónötvözetből készült. Körkörös körvonala egy mitikus lény: a baziliszkusz alakját öleli körbe.

Az újonnan felfedezett zarándokjelvény valószínűleg „egyfajta talizmánként szolgált” – írja a restaurátor Facebook-bejegyzésben. A középkori keresztények számára, akik spirituális útjukat Európán keresztül tették meg, a jelvények „arra szolgáltak, hogy biztosítsák viselőjük sikerét az utazás során, és megvédjék az ilyen személyt mindenféle „gonoszságtól”, mint például a támadás, lopás, betegség és más véletlen balesetek ellen”.

A jelvény jól díszített szimbóluma úgy néz ki, mint egy madár és egy kígyó keresztezése, két szárnnyal, hosszú nyakkal, karmos lábakkal és farokkal. A baziliszkusz „egy bizarr hibrid volt”, amelytől évszázadokon át féltek Európa-szerte és Észak-Afrikában. Az emberek „vadásztak” a fantasztikus lényekre: 1587-ben néhány varsói hívő valóban mozgósított, hogy megtaláljanak és megöljenek egy pincében lakó baziliszkuszt, akiről azt hitték, hogy megölt két kislányt és a cselédlányukat.

A zarándokjelvények jellemzően emberi vagy állati alakokat ábrázoltak, köztük szenteket, lovagokat, madarakat és sárkányokat. A legrégebbi ismert jelvények a 11. századból származnak, és „a Szent Jakab-úton – más néven Camino de Santiagón – utazókhoz kapcsolódtak, akik a spanyolországi Santiago de Compostelában található Jakab apostol kegyhelyére igyekeztek.

A zarándokjelvények a restaurátor szerint ritka leletek Lengyelországban. A legtöbb európai példányt a kontinens nyugati régiójában fedezték fel; az angol, francia és német múzeumok gyűjteményeiben megtalálhatók.

A jelvényeket évszázadokon keresztül a zarándokok nem csupán védőamulettként használták. „A jelvények a zarándokok számára egyfajta megkülönböztetési lehetőséget is jelentettek” – írja Tom Metcalfe, a Live Science munkatársa. Egyes utazók egyszerre több jelvényt is viseltek.

A kutatóknak nincs információjuk a lelet tulajdonosáról. Csak elképzelni lehet a zarándokot, aki a mellkasára tűzte a baziliszkusz jelvényt, remélve, hogy a vad mitikus lény majd megvédi őt.

 

Népszerű

Még több hasonló
Related

Fogadásból fejtették meg az ékírás titkát

A német tudós Dáriusz és Xerxész használta írásnak 37 rejtélyét oldotta meg.

Merényletek, gyilkosságok a pápák ellen

A pápaság közel 2000 éves története során uralkodott 264 római egyházfő közül majd félszáz halt meg nem természetes módon.

Szent Miklós püspök ünnepe, Mikulás napja

Szent Miklóst középkor óta a tizennégy segítő szent közé sorolják.

180 éve született Klösz György, a városfotózás úttörője

Budapesten ő építette az első vízmeghajtású hidraulikus liftet is.