1.7 C
Sopron
4.2 C
Budapest
4.8 C
Nyíregyháza
2024. december 9., hétfő

Mit nézzünk meg Varsóban: látnivalók, tippek, fotók

KezdőlapJelenMit nézzünk meg Varsóban: látnivalók, tippek, fotók

A Visztula két partján fekvő Varsó Lengyelország fővárosa, az ország gazdasági és kulturális központja. A város az évszázadok során számos történelmi esemény tanúja volt, és ma a lengyel identitás szimbóluma. Az egyik legfontosabb látnivaló az óvárosban található Királyi Palota (Zamek Królewski). Szintén fontos a Varsói Felkelés Múzeuma (Muzeum Powstania Warszawskiego), amely a város második világháború alatti hősies ellenállásának állít emléket.

Varsó híres élénk kulturális életéről, amely színházakat, koncerttermeket, galériákat és múzeumokat foglal magában. Itt található a Nemzeti Opera, a Nemzeti Múzeum és a Chopin Múzeum, amelyet a híres lengyel zeneszerzőnek szenteltek.

A lengyel főváros 80 százaléka elpusztult a 2. világháborúban, miután a varsói felkelés idején Hitler parancsot adott arra, hogy földig rombolják le, és területén súlyos harcok folytak. A hajdani óváros kivételével, amelyet korhűen újra felépítettek, a várost arculatát a szovjet építészeti stílus határozta meg

Varsó óvárosa (Stare Miasto) az Unesco Világörökség része, és a második világháború után hűen helyreállították. Ez az újjáépítési projekt több évtizedet vett igénybe, és nagy gondossággal hajtották végre, hogy megőrizzék a város történelmi örökségét. Az óváros látnivalói közé tartozik a varsói királyi vár és a Zsigmond-oszlop.

Az óváros piactere élettel teli központ, amelyet felújított, színes 17. századi házak vesznek körül. Itt számos kávézó, étterem és üzlet található, amelyek a régi idők hangulatát tükrözik. A varsói óváros macskaköves utcáin sétálva szűk sikátorok, középkori tornyok és barokk paloták látványa tárul a látogatók elé.

Óváros

Óváros

Az 1644-ből származó, 22 méter magas Zsigmond-oszlop (Kolumna Zygmunta) a tér (Plac Zamkowy) fölé magasodik, rajta III. Zsigmond lengyel király bronzszobrával.

Királyi rezidencia

A vár (Zamek Królewski) 1596 óta királyi rezidencia, amikor III. Zsigmond ide költözött Krakkóból. A Szejm, a parlament is itt ülésezett. A reneszánsz és kora barokk palotát 1971-88-ban rekonstruálták. Kiemelt látnivalói közé tartozik a Lanckoroński-gyűjtemény Rembrandt műveivel, valamint a nagy és a királyi lakosztály. Ez utóbbiakban található a Canaletto-terem is, amelyben Bernardo Bellotto velencei udvari festő 23 varsói látképe látható. Canaletto (1720-80) képei mintául szolgáltak az óváros második világháború utáni újjáépítéséhez.

Id. Antall József emléktáblája

A Krakowskie Przedmiescie az Óváros (Stare Miasto) kapujához, a Palota térre (Plac Zamkowy) vezet. A tér sarkán álló Királyi Palotával átellenben, az Óvárost övező várfal megmaradt darabjának külső oldalán több nagyméretű emléktábla látható.

Ezek egyike idősebb Antall József emlékét idézi, aki a második világháború idején menekültügyi kormánybiztosként a lengyel polgári menekültek tízezreit istápolta. A kétnyelvű táblát fia, néhai Antall József miniszterelnök leplezte le 1991-es hivatalos lengyelországi látogatásakor. Szövege, amely mellé a kormánybiztos arcképét is felvésték, a következő: „Antall József (1894-1974) magyar politikus és közéleti személyiség, a lengyelek nagy barátja. A II. világháború éveiben Magyarországra menekült lengyelek hálásak segítségéért, gondoskodásáért és szeretetéért. Polonia semper fidelis, 1990 Varsó” (a dátum a tábla elkészültének időpontját jelzi).

A latin szöveg – „Lengyelország mindig hű marad”, vagyis nem felejti el azokat, akik segítettek rajta – idősebb Antall farkasréti sírkövére is felkerült. 1944. március 19., a német megszállás után a Gestapo Budapesten letartóztatta és bántalmazta a lengyel ellenállás ott élő vezetőit, s velük Antallt, de a lengyelek a kínzások ellenére is „hűek maradtak”, nem árulták el, hogy védelmezőjük részt vett bajtársaik Nyugatra juttatásában.

Varsói Múzeum

Varsói Múzeum

Az óváros piacterének északi oldalán álló tizenegy polgárházban ma a Varsói Múzeum (Muzeum Warszawy) található. A múzeum Varsó és lakói történetének szenteli magát. A 18. század végén indult gyűjtemény bútorokat, grafikákat, szobrokat és térképeket tartalmaz.

Szent János főszékesegyház

Szent János főszékesegyház

A Szent János katedrális a 15. század második feléből származik, de a következő évszázadok során átalakították. Legutóbb, a 19. század szellemének megfelelően, az angol gótikus újjászületés stílusában alakították át, ami tönkretette történelmi megjelenését. A második világháború alatt az épületet az alapjaiig lerombolták, csak a régi, alacsony harangtorony maradt meg részben épségben. Mivel a templomot az alapoktól kellett újjáépíteni, úgy döntöttek, hogy a mazóviai gótika stílusában építik újjá.

A Szent János-főszékesegyház egyike a város három nagy székesegyházának, de ez az egyetlen olyan templom, amely a főszékesegyház titulust is viseli. A Varsói főegyházmegye főtemploma és Lengyelország egyik nemzeti panteonja, korábban koronázótemplomként is szolgált. Az épületet az óváros részeként az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította.

A templomban található II. Szaniszló Ágost lengyel király, az utolsó lengyel uralkodó és  Henryk Sienkiewicz Irodalmi Nobel-díjas író sírja.

Szent Kereszt-templom

Szent Kereszt-templom

A Misszionáriusok Szent Keresztje templom Varsó egyik legnagyobb temploma, és számos híres személyiség temetkezési helye. Többek között itt nyugszik Frédéric Chopin szíve.

Barokk korpuszát a második világháború után építették át, és 1679 és 1696 között épült. 1725 és 1737 között tornyait, 1756-ban pedig homlokzatát késő barokk-klasszicista stílusban építették hozzá.

Kultúrpalota

Varsói Kultúrpalota

Varsó leglátványosabb felhőkarcolója a 237 m magas Kultúrpalota (Pałac Kultury i Nauki), egy 1955-ben épült szocialista realista épület. 3300 szoba, koncertterem, a Műszaki Múzeum, a turisztikai információs iroda, valamint színházak, mozik, kávézók és éttermek találhatók itt. A 30. emeleten található kilátóteraszról messze a városra nyílik kilátás. Egy régi varsói vicc szerint a város látképe innen a legszebb, mivel ez az egyetlen pont, ahonnan a torony nem látható (a viccet eredetileg Guy de Maupassant mondta az Eiffel-toronyról).

Itt koncertezett a The Rolling Stones 1967-ben, mely az első alkalom volt, hogy jelentős nyugati rock együttes a vasfüggönyön túl lépett fel.

Varsó legmagasabb épületét Sztálin ajándékaként 1955-ben adtak át rendeltetésének. A
köznyelv azóta is csak Sztálin Piramisként emlegeti a 240 ezer négyzetméter alapterületű épületkolosszust, amely évtizedekig uralta a város látképét. Az utóbbi öt évben azonban jelentősen megváltozott Varsó belvárosának sziluettje, mivel 2,9 milliárd dollár értékben építették körül a Palotát irodaház rendeltetésű felhőkarcolókkal.

Lengyel Zsidóság Történeti Múzeuma (POLIN)

Lengyel Zsidóság Történeti Múzeuma (POLIN)

A varsói gettó szívében 2014 októberében adták át a Lengyel Zsidóság Történeti Múzeumának (POLIN) több mint 4000 négyzetméteres kiállítási területű épületét.

Lengyelországban a világ legnagyobb zsidó diaszpórája élt évszázadokon át: a második világháború előtt a 3,3 millió lengyel zsidó a lakosság egytizedét adta. A múzeumban az egész lengyelországi zsidó közösség több mint ezeréves útját a mutatják be.

A múzeum üveghomlokzatán lengyel és héber szavak folynak egymásba a polin szót alkotva. A polin jiddis nyelven Lengyelországot jelöli, de héber jelentése „Itt megpihenhetsz”. Egy legenda szerint egykor az Európából menekülő zsidók ezt a szót hallották a lengyel erdőkben – isteni üzenetet, amely a biztos menekülés ígéretét nyújtotta nekik.

Tipikus lengyel konyha

A lengyel konyhát a kiadós ételek jellemzik, amelyeket gyakran egyszerű, de kiváló minőségű alapanyagokból készítenek.

Az egyik legismertebb lengyel étel a pierogi, a töltött gombóc, amely számos változatban készül, például burgonyával és túróval, hússal vagy savanyú káposztával és gombával.

A bigos, más néven „vadászpörkölt” szintén nagyon népszerű, savanyú káposztából, friss káposztából és különböző húsokból készül. Ez az étel különösen a hidegebb hónapokban népszerű.

A hagyományos lengyel desszertek közé tartozik a sernik, a túróból készült túrótorta, valamint a makowiec, a mákos sütemény, amelyet különösen karácsonykor és húsvétkor sütnek. Egy másik népszerű sütemény a pączki, a töltött fánk, amelyet hagyományosan a nagyböjt kezdete előtti „kövér csütörtökön” fogyasztanak.

A hagyományos italok szintén fontos szerepet játszanak Lengyelországban.

A különböző ízesítésű vodka széles körben elterjedt, és nemzeti italnak számít. Ugyanilyen népszerű a Żubrówka gyógynövénylikőr, amely természetes alapanyagokból készül. A sörök szerelmeseinek az ország számos helyi sörfőzde kínálja a sörök széles választékát a világos és frissítő pilseni söröktől a sötét és malátás fajtákig.

Népszerű

Még több hasonló
Related

Mesebeli téli és karácsonyi idill: Idén is látható Európa legnagyobb úszó adventi lámpása

A salzkammerguti Wolfgangsee advent jelképe a Szent Wolfgang előtt lebegő lámpás

Megújul a Tiszafüredi Szabadvízi Strand és környezete

Új turisztikai szolgáltatások jönnek létre.

Notre Dame: Az olimpiai harang is helyet kapott a helyreállított katedrálisban

A harangot a játékok idején a Stade de France-ban kongattak meg a győztes olimpikonok,

Az Adria természeti ékköve örökre elveszett?

Az elmúlt hónapokban azonosították a drámai változás okát: a tömegturizmus.