Egyre több nyaraló utazik lakóautóval vagy lakókocsival. Nemcsak a gyakran túlzsúfolt kempingek miatt sokan felteszik maguknak a kérdést, hogy hol szabad éjszakázni. Az német ADAC azt tanácsolja az utazóknak, hogy a nyaralás megkezdése előtt tájékozódjanak az útvonal mentén és a célállomáson érvényes előírásokról.
Németországban általában megengedett a kempingen kívüli parkolás, hogy helyreálljon a menetképesség. Ez azt jelenti, hogy ha túl fáradt a további vezetéshez, akkor leparkolhat a lakóautóval, és pihenhet, amíg újra fitt nem lesz. Ez az autóban való éjszakázásra is vonatkozik.
Más európai országokban más szabályok vonatkoznak a kempingeken kívüli kempingezésre: Dániában a lakóautókkal – más gépjárművekhez hasonlóan – nem szabad strandokon, erdőkben és parkokban, természetvédelmi központokban és más védett területeken közlekedni vagy parkolni, kivéve, ha ez kifejezetten engedélyezett.
Olaszországban tilos a kempingeken és lakókocsiparkokon kívüli kempingezés.
Ausztriában az erdőben való sátorozás vagy kempingezés kifejezetten tilos, kivéve, ha az erdő tulajdonosának beleegyezése megvan. A szabálysértések súlyosságától és a tartományoktól függően akár 14.500 euróig terjedő pénzbírsággal is büntethetők. Az erdőterületen kívüli kempingezés viszont nem egységesen szabályozott Ausztriában.
Karintiában, Alsó-Ausztriában és Tirolban tilos a vadkempingezés. Az előírások be nem tartása drága bírságokat vonhat maga után. Felső-Ausztriában, Salzburgban, Stájerországban és Vorarlbergben nincs kifejezett tartományi szintű tilalom a vadkempingezésre, de a települések korlátozásokat állapíthatnak meg. Ezért a táborozás előtt célszerű engedélyt kérni a hatóságoktól.
Aki azonban például sérülés vagy rossz időjárás miatt kénytelen a szabadban tölteni az éjszakát, annak nem kell negatív következményektől tartania. A nem tervezett alpesi bivakolás (vészhelyzeti bivakolás) egész Ausztriában engedélyezett.
Svédországban a lakóautók és lakókocsik csak az erre kijelölt területeken parkolhatnak.