9.5 C
Sopron
12.7 C
Budapest
12.8 C
Nyíregyháza
2025. április 26., szombat

Ez a sziget minden évben ezen a napon cserél gazdát Spanyolország és Franciaország között

KezdőlapVízpartokEz a sziget minden évben ezen a napon cserél gazdát Spanyolország és...

A baszk határfolyóban található Fácánok szigete a világ legrégebb óta fennálló kondomíniuma – ez olyan földdarabot jelent, ami párhuzamosan több ország fennhatósága alatt áll.

Ez már önmagában elég ritka dolog, a Fácánok szigete azonban még ezen a műfajon belül is egyedi, ugyanis a kettős felügyeletet úgy oldották meg a spanyolok és a franciák, hogy fél évente cserélődik a fennhatóság: hol az egyik, hol a másik országhoz csatolják a szigetet.

Augusztus 1-jén Spanyolország minden évben átenged egy kis darabot a területéből Franciaországnak, de nem kell aggódni, mert Franciaország van olyan kedves, hogy aztán a következő év február 1-jén visszaadja az ibériai országnak. Ez a világviszonylatban meglehetősen egyedülálló szokatlan rituálé a Bidasoa folyóban található aprócska Fácánok szigetére vonatkozik, amely a két ország közötti határként szolgál.

Szerencsére a sziget mindössze 200 méter hosszú, és csak néhány fa lakja, valódi emberek nem élnek rajta. Ha ez nem így lenne, rémálom lett volna mindenféle napi kormányzási kérdés megoldása

Neve ellenére a szigeten valójában nincsenek fácánok, és a történészek szerint a név csak egy régi francia „vám” szóból származik. A gyakorlatban a szigetet felváltva Irun (Spanyolország) és Hendaye (Franciaország) polgármesterei igazgatják, azonban – legalábbis a francia oldalon – a Pireneusok-Atlantiques megye tenger- és partvidékért felelős megbízottjaként szolgáló köztisztviselő is „fácánsziget alkirályának” nevezheti magát.

Honnan ered ez a közös szuverenitási rituálé?

A 3000 négyzetméteres szigeten az egyetlen figyelemre méltó dolog egy kőből készült emlékmű, amelyen spanyolul (a spanyol oldal felé nézve) és franciául (a francia oldal felé) felirat olvasható.

Ez annak a pillanatnak állít emléket, amikor a sziget belépett a történelmi színtérre. 1659. november 7-én itt írták alá a pireneusi békeszerződést a francia és a spanyol királyság között, miután a két állam között elhúzódó konfliktus alakult ki.

IV. Fülöp spanyol király és XIV. Lajos francia király képviselői írták alá a szerződést alkotó 124 cikkelyt. A következő évben maga a két uralkodó lépett az aprócska szigetre, hogy megünnepeljék új családi egyesülésüket, amikor a spanyol király lányát, Mária Teréziát feleségül adta XIV Lajosnak. A pillanatot a korabeli festmények és faliszőnyegek híressé tették.

A tényleges csereszertartás 1866-ra nyúlik vissza, amikor a két ország egy másik, Bayonne-i szerződést írt alá a térségben tevékenykedő halászok között felmerülő viták rendezése érdekében.

Napjainkban a nagyközönség csak különleges nyílt napokon látogathatja a szigetet. Az önkormányzatok feladata a sziget zöldfelületeinek gondozása, azonban a Fácánok szigetét leginkább az adott városok haditengerészeti parancsnokságainak tisztjei látogatják.

The post Ez a sziget minden évben ezen a napon cserél gazdát Spanyolország és Franciaország között first appeared on Vízpartok.

Népszerű

Még több hasonló
Related

Ősi kert nyomaira bukkantak Jézus hagyomány szerinti temetkezési helyénél

Ősi kert nyomaira bukkantak Jézus hagyomány szerinti temetkezési helyénél, Jeruzsálemben a Szent Sír-templom alatt.

Kora középkori aszkéta szerzetesnő földi maradványait találták meg a régészek

A szerzetesnő nyaka, karja és lába körül nehéz fémabroncsokat viselt, és a hasára is vaslemez volt erősítve.

Felfedezték az indoeurópai nyelvek eredetének hiányzó láncszemét

Hol rejlik az indoeurópai nyelvcsalád eredete?

A sörösdoboz története

Már 90 éves.