3.7 C
Sopron
0.4 C
Budapest
2.6 C
Nyíregyháza
2025. január 23., csütörtök

Svájc hadat üzent a babérmeggynek

KezdőlapJelenSvájc hadat üzent a babérmeggynek

Svájc mozgósít a babérmeggy, a népszerű sövénynövény ellen: nem lehet többé árulni, elajándékozni vagy importálni. A cél az, hogy a növény ne terjedjen el a környezetben és ne okozzon kárt. A már kertekben lévő növényeket azonban nem kell kitépni.

A babérmeggy (Prunus laurocerasus) Kis-Ázsiából származik. Örökzöld, a hőségre és a szárazságra meglehetősen érzéketlen, és gyorsan több méter magasra nő, hogy átláthatatlan falat képezzen. A babérmeggy mérgező volta miatt az őshonos rovarok számára nagyrészt értéktelen, virágai pedig csak mérsékelt nektárellátást nyújtanak a poszméhek, vadméhek és pillangók számára.

A fajt a benne lévő toxinok miatt a nagyobb növényevők is nagyrészt elkerülik. A levelek elfogyasztásakor mérgező ciánhidrogén-sav keletkezhet a gyomorban.

„Az invazív idegenhonos fajok ökológiai, gazdasági és egészségügyi károkat okozhatnak” – állapította meg a svájci kormány az értékesítésük és behozataluk betiltásáról szóló határozatában. Gyakran olyan mértékben terjednek el, hogy kiszorítják az őshonos növényeket, és így megfosztják a rovarokat és más fajokat élőhelyüktől vagy táplálékuktól.

Az ENSZ Biodiverzitás Világtanácsának (IPBES) jelentése szerint az invazív fajok vagy neofitonok kulcsszerepet játszottak a kihalt állat- és növényfajok 60 százalékában, és világszerte több mint 423 milliárd dollár (mintegy 379 milliárd euró) éves költséget okoztak – a jelentés szerint a költségek 1970 óta minden évtizedben megnégyszereződtek.

Összesen 31 invazív növény szerepel a svájci tiltólistán.

Az EU-ban 2016 óta tilos az „invazív idegenhonos fajok” behozatala, és csak pozitív kérelem alapján lehet őket behozni. A behozatali engedélyen kívül a lehetséges szaporítás minden formája tilos. Az EU Bizottság becslései szerint Európában mintegy 12 000 idegenhonos faj él, amelyek tíz-tizenöt százaléka invazív, azaz kárt okoz.

Népszerű

Még több hasonló
Related

Ezek a legértékesebb márkák a világon

Már a második egymást követő évben az Apple a világ legértékesebb márkája.

Kiderült, az utasok nemének feltüntetése nem szükséges a menetjegy megvásárlásához

Különösen abban az esetben nem, ha az adatgyűjtés célja a marketingkommunikáció személyre szabása.

Hollandia lakossága 2058-ra elérheti a 20 milliót

2040-re vélhetően a hollandok negyede lesz 65 éves vagy annál idősebb.

Belgrádban 2025-től ingyenessé válik a tömegközlekedés

Már január 1-től nem kell fizetni a tömegközlekedésért.