Brentán Károly jezsuita misszionárius, Ecuador első feltérképezője 330 éve, 1694. augusztus 23-án született.
Komáromban látta meg a napvilágot, majd a nagyszombati kollégiumban végezte tanulmányait, és ezt követően, 1714-ben lépett be a jezsuita rendbe.
A sevillai misszionáriusképző tanfolyam után missziós szolgálatra jelentkezett. A korabeli iratok Carolus vagy Carlos Brentano néven emlegetik.
1724-ben indult az ecuadori Quitóba, majd a Maranon, az Amazonas egyik legnagyobb mellékfolyója mentén tevékenykedett. Csónakokon és őserdei ösvényeken járta be a különböző indián törzsek településeit. Tanulmányozta és leírta az indiánok szokásait, nyelvüket és hagyományaikat, környezetük növény- és állatvilágát. Sikereit nagyban segítette kiváló nyelvérzéke.
1732-ben kinevezték a San Regis de Yameos misszió vezetőjévé, 1736-ig négy új redukciót alapított. Munkája elismeréséül 1742-ben a quitói terület provinciálisává jelölték, 1744-ben meg is érkezett kinevezése. Ezt követően ő irányította a jezsuiták működését az egész provinciában, amely a mai Ecuador területén kívül magában foglalta Kolumbia déli és Peru északi részét.
Második nagy útjára 1748-ban került sor, amikor tartományfőnöki megbízatásának lejárta után a quitói tartomány római képviseletével bízták meg. Nem a csendes-óceáni hajóutat választotta, hanem az Amazonason verekedte végig magát, viszontagságos útján rengeteg új felfedezést tett. 1751-ben érkezett meg Itáliába, ahol főként diplomáciai ügyekkel foglalkozott.
Emellett igyekezett kiadni missziós tevékenységéről és utazásairól készült feljegyzéseit, amelyben a meglátogatott vidékek föld- és néprajzát, élővilágát és természetesen az ottani missziók történetét írta le. Az anyagot két kötetbe rendezve dolgozta fel, és a Marannonensium S. J. Missionum generalis Historia iconibus illustrata címet adta művének.
A nyomdai munkák előkészítésére 1752-ben Genovába indult, de egy közeli faluban november 18-án váratlanul elhunyt. (Egyes források szerint november 19-én halt meg.)
Kéziratai eltűntek, csak a mellékletnek szánt térkép maradt meg, amelyet először Quitóban, majd Rómában adtak ki. Jóval halála után megjelent egy, az Amazon vidéki jezsuita missziók történetével foglalkozó munkája Loyolaei Amazonici Prolusiones (A loyolai Amazónia gyakorlata) címmel, ez azonban valószínűleg nem azonos a Genova mellett elveszett feljegyzésekkel.
Brentán Károly több mint húszéves dél-amerikai tevékenysége során több indián törzs megtérítésén és oktatásán dolgozott a mai Ecuador, Kolumbia és Peru területén.
Felfedezőutakat vezetett, többek között Quitóból Panamába, illetve Quitóból az Andokon át az Amazonas torkolatáig. Ő volt az első európai, akinek sikerült feljutnia a Nanay és Itatay folyókon, és az ő nevéhez fűződik Ecuador első térképének elkészítése is.