Wolfgang Amadeus Mozart egy eddig ismeretlen korai művét mutatták be először a lipcsei operában. A Lipcsei Opera előtt 400 méteres sor alakult ki, hogy meghallgathassák a tizenkét percet.
Több mint 260 évvel a megírása után először hangzott el Németországban a salzburgi zenei zseni, Wolfgang Amadeus Mozart egy eddig ismeretlen korai műve. Ebből az alkalomból hosszú sor alakult ki a lipcsei operaház előtt. A Serenata ex C-t nemrég fedezték fel a szászországi városban.
Két hegedűs és egy csellista – a lipcsei „Johann Sebastian Bach” Zeneiskola fiatal végzősei – játszották a rövid darabot az operaház zsúfolásig megtelt előcsarnokában. Az épület előtt több tucat ember várakozott. A trió kétszer megismételte a darabot az operaház lépcsőjén a szabadban. Az előadás ingyenes volt.
A Carl Ferdinand Becker gyűjteményéből származó, 1780 körül készült kompozíció másolata a lipcsei városi könyvtárak állományában található. A salzburgi Nemzetközi Mozarteum Alapítvány által összeállított Köchel-katalógus új kiadásának munkálatai során került elő. Mozart zenei életművének referenciamunkájaként tartják számon. Feltehetően az 1760-as évek közepén-végén íródott.
Mozart (1756-1791) állítólag 10 és 13 éves kora között írta. Az eddig észrevétlenül maradt ifjúkori művet az új Köchel-katalógus is „Ganz kleine Nachtmusik” néven említi, és KV 648-as számmal szerepel. Hét vonóstrióra írt miniatűr tételből áll, amelyek együttesen csak mintegy tizenkét percig tartanak.