32.3 C
Sopron
34.1 C
Budapest
32.3 C
Nyíregyháza
2025. június 23., hétfő

Mozart eddig ismeretlen művét adták elő Lipcsében

KezdőlapMúltMozart eddig ismeretlen művét adták elő Lipcsében

Wolfgang Amadeus Mozart egy eddig ismeretlen korai művét mutatták be először a lipcsei operában. A Lipcsei Opera előtt 400 méteres sor alakult ki, hogy meghallgathassák a tizenkét percet.

Több mint 260 évvel a megírása után először hangzott el Németországban a salzburgi zenei zseni, Wolfgang Amadeus Mozart egy eddig ismeretlen korai műve. Ebből az alkalomból hosszú sor alakult ki a lipcsei operaház előtt. A Serenata ex C-t nemrég fedezték fel a szászországi városban.

Két hegedűs és egy csellista – a lipcsei „Johann Sebastian Bach” Zeneiskola fiatal végzősei – játszották a rövid darabot az operaház zsúfolásig megtelt előcsarnokában. Az épület előtt több tucat ember várakozott. A trió kétszer megismételte a darabot az operaház lépcsőjén a szabadban. Az előadás ingyenes volt.

A Carl Ferdinand Becker gyűjteményéből származó, 1780 körül készült kompozíció másolata a lipcsei városi könyvtárak állományában található. A salzburgi Nemzetközi Mozarteum Alapítvány által összeállított Köchel-katalógus új kiadásának munkálatai során került elő. Mozart zenei életművének referenciamunkájaként tartják számon. Feltehetően az 1760-as évek közepén-végén íródott.

Mozart (1756-1791) állítólag 10 és 13 éves kora között írta. Az eddig észrevétlenül maradt ifjúkori művet az új Köchel-katalógus is „Ganz kleine Nachtmusik” néven említi, és KV 648-as számmal szerepel. Hét vonóstrióra írt miniatűr tételből áll, amelyek együttesen csak mintegy tizenkét percig tartanak.

Népszerű

Még több hasonló
Related

Az első magyar, aki körbeutazta a Földet

Jókai tollára kívánkozóan kalandos és tragikus élete volt.

Ősi kert nyomaira bukkantak Jézus hagyomány szerinti temetkezési helyénél

Ősi kert nyomaira bukkantak Jézus hagyomány szerinti temetkezési helyénél, Jeruzsálemben a Szent Sír-templom alatt.

Kora középkori aszkéta szerzetesnő földi maradványait találták meg a régészek

A szerzetesnő nyaka, karja és lába körül nehéz fémabroncsokat viselt, és a hasára is vaslemez volt erősítve.

Felfedezték az indoeurópai nyelvek eredetének hiányzó láncszemét

Hol rejlik az indoeurópai nyelvcsalád eredete?