Újra előállították a küfit, a fáraók illatszerét francia tudósok egy nagy francia kozmetikai cég segítségével: a szer neve küfi, a most újra szimatolható változat 16 különféle anyagból készült, de soha nem kerül majd piacra – írta a Kurier című bécsi lap.
A munka alfája egy ókori amfóra alján talált kevés üledék volt, ám hiába próbálták kielemezni, ahhoz nem bizonyult elegendőnek. A Francia Múzeumok Kutató és Restaurálási Intézetének tudósai azonban nem adták fel könnyen: addig kerestek, amíg Thébától – a mai Luxortól – délre lévő Edfu egyik szentélyében találtak egy küfi-receptet a falakra vésett képek között. Csakhogy a hieroglifák megfejtése sem szolgált elegendő információval az illatszer újbóli előállításához.
Végül Plutarkhosz, az Egyiptomot Krisztus ideje táján bejáró görög történetíró egyik írása, valamint Sandrine Videau francia illatszerszakértő finom orra segített.
A görög szerző írásának ismeretében is maradtak azonban problémák: sokféle receptúráról számolt be, valamint arról, hogy a küfi nem folyékony, hanem szilárd volt. Meg kellett találni a megfelelő módszert ahhoz, hogy az alapanyagokból golyócskákat hozzanak létre, de úgy, hogy a szárításnál az illó anyagok ne távozzanak. Sandrine Videau rájött a megoldásra, amely Egyiptomra gondolva kézenfekvőnek látszik: a napon kell megszárítani a golyócskákat.
Az új küfi, citromfűből, pisztáciából, mentából, fahéjból, mirtuszból, az acorus calamus nevű mérgező nádféléből, valamint borókából, gyógyfüvekből és gyökerekből készül.
Ezeket porrá őrlik, leöntik borral, majd hozzátesznek hámozott-magozott szőlőt és pálmabort, s öt napig pihentetik. Ezután tömjént felfőznek mézzel, az egészet összekeverik és újra öt napig állni hagyják, végül őrölt mirhát tesznek hozzá.
Az illatszer-szakértők szerint a küfi előbb a menta és a citromfű friss illatát, majd a boróka és a fahéj fűszeres aromáját árasztja, s az egész kompozíciót lekerekíti a tömjén és a mirha kesernyés szaga.
Plutarkhosz szerint a küfi az embereket álomba ringatja, megnyugtatóan hat rájuk, elűzi a nap gondjait és így nyugalommal és békével ajándékozza meg őket. A régi egyiptomiak hittek abban, hogy a küfi felélesztheti a halottak nemi életét, de az élők számára is nélkülözhetetlen volt: a nők a hajukba tették a golyócskákat és intim testrészeiket illatosították vele, vagy füstölőként a termek szagosítására használták.
A mai halandóknak azonban meg kell lenniük ezután is küfi nélkül: egyrészt olyan anyagok is szerepelnek benne, amelyeket az érvényes rendelkezések értelmében nem szabad felhasználni ilyen célra, másrészt az illatszakértő szerint túlságosan szúrós a fáraók illatszerének szaga, így aztán nemigen vennék, ha lehetne is kapni.