3.7 C
Sopron
0.4 C
Budapest
2.6 C
Nyíregyháza
2025. január 23., csütörtök

Kiderült, Vak Bottyán honnan kapta a nevét

KezdőlapMúltKiderült, Vak Bottyán honnan kapta a nevét

Születési éve bizonytalan, különböző források 1635,1640,1645 közé teszik, legvalószínűbb az 1643, 1644.

Végvári katona volt, 1683-ban részt vett Esztergom visszafoglalásában, így főhadnagyi rangban a város lovasságának parancsnokává nevezték ki. 1685-ben sikeresen védelmezte meg a várat a budai Ibrahim pasa támadása ellen.

Buda 1686-os visszafoglalásánál tanúsított kiemelkedő vitézségéért I. Lipót megerősítette nemességében, valamint címert és egy esztergomi kúriát kapott. 1692-ben az uralkodó már ezredessé léptette elő, és egy huszárezred tulajdonosává tette. A Belgrád visszaszerzéséért vívott harcokban haditettei elismeréseként vitézségi nagy aranyéremmel tüntették ki.

Badeni Lajos őrgróf seregében folytatta a harcokat, s akkoriban vesztette el egyik szemét egy csatában, ezért katonái attól kezdve Vak Bottyánnak hívták.

Az 1699-es karlócai békekötés után esztergomi kastélyába vonult vissza. 1701-ben ezredével együtt a Rajna mellé vezényelték a franciák elleni harctérre, a spanyol örökösödési háború kapcsán. Az év végén Rákóczival való titkos kapcsolatok vádjával hadbíróság elé állították, de bizonyíték hiányában fölmentették.

1703-ban a kurucok ellen küldték, de hamarosan átállt, s a fejedelem 1703 végén aláírta tábornoki kinevezését, majd a dunántúli kuruc csapatok főparancsnokává nevezte ki. 1704-ben bevette Érsekújvárat, ezért a vár főkapitányává nevezték ki. Rövid Duna-Tisza közi hadakozás után a Vág mentén harcolt.

1705 végétől a Duna Tisza közéről indulva kiszorította a Dunántúlról a császári sereget, Szentgotthárdnál legyőzte Heister tábornok seregét, majd Sopront is megostromolta, de elfoglalni nem tudta. 1706-ban a kurucok bevették Esztergomot. Vak Bottyán ezután a Nyugat- Felvidéket biztosítja, majd Rákóczi kinevezte a Dunántúl kormányzójává, és megbízta annak védelmével. 1707-ben a túlerő ellen sorozatos csatákban megvédte az országrészt.

Zsenialitását még az osztrák hadvezérek is elismerték.

Rendbe hozatta Somló várát, gondoskodott megfelelő hadfelszerelésről és védőőrséget szervezett. A morvaországi hadjárat idején három ezreddel biztosította a kuruc fősereget. A trencséni csatavesztés után, 1708 végén a bányavárosok katonai parancsnoka lett. A kuruc tábor ekkor már erősen apadt, egyre többen álltak át császári oldalra, de ő mindvégig hűséges maradt a fejedelemhez.

1709. szeptember 26-án vagy 27-én, a Tarnaörs melletti táborban érte a halál. Emlékét szobrok, közterületek, intézmények neve őrzi országszerte.

(Címlapfotó: Somlói vár (c) MTI/Vasvári Tamás)

Népszerű

Még több hasonló
Related

Fogadásból fejtették meg az ékírás titkát

A német tudós Dáriusz és Xerxész használta írásnak 37 rejtélyét oldotta meg.

Merényletek, gyilkosságok a pápák ellen

A pápaság közel 2000 éves története során uralkodott 264 római egyházfő közül majd félszáz halt meg nem természetes módon.

Szent Miklós püspök ünnepe, Mikulás napja

Szent Miklóst középkor óta a tizennégy segítő szent közé sorolják.

180 éve született Klösz György, a városfotózás úttörője

Budapesten ő építette az első vízmeghajtású hidraulikus liftet is.