9.5 C
Sopron
12.7 C
Budapest
12.8 C
Nyíregyháza
2025. április 26., szombat

Magyarország ellen is harcolt a 203. pápa, aki üzletet csinált az egyházból

KezdőlapMúltMagyarország ellen is harcolt a 203. pápa, aki üzletet csinált az egyházból

Pietro Tomacelli, az ifjú nápolyi arisztokrata IX. Bonifác néven lépett a katolikus egyház trónjára, miután a (1350 körül Nápolyban született) konklávéra összegyűlt tizennégy bíboros 1389. november 2-án megválasztotta a 203. római pápának. Beiktatására igen gyorsan, november 9-én sor került.

Pontifikátusának hosszú, közel tizenöt éve során mindvégig fennállt az elődje, VI. Orbán pápa alatt végbement nyugati egyházszakadás.

A Rómában székelő egyházfő a korábbi belső harcok eredményeként igen fiatalon került a pápai trónra (kb. 39 évesen, de a születési évszám vitatott). A krónikák feljegyzései alapján Bonifác inkább világi uralkodóként igyekezett érdekeinek védelmében fellépni az avignoni ellenpápákkal (VII. Kelemen, XIII. Benedek) szemben.

Bonifác nevéhez köthető a nyugati egyházszakadás megerősödése – ő is kiközösítette VII. Kelement, deklarálta, hogy ő az igazi pápa, és hallani sem akart az egyetemes zsinat összehívásáról.

Ebben a korban adósodott el a pápai kúria, melynek hatására az egyházi javadalmakból és a búcsúkból üzletet csinált. Ő volt az első egyházfő, aki bevezette az annates perpetuae-t, azaz a hivatali tisztségek árusítását. Ennek lényege abban állt, hogy a pápai kincstárat illető bevételek beszedését bérbe adta a pápai kúria. Egy bizonyos összeg befizetése után a jelentkező bankárok, uzsorások saját belátásuk szerint hajthatták be a pápai jövedelmeket. Ezzel széles körben fokozta népszerűtlenségét.

Végül mégis tárgyalt Rómában az egyházszakadásról XIII. Benedek ellenpápa követeivel 1404 őszén, akik a vita hevében simoniákusnak titulálták, s ez annyira felizgatta, hogy szélhűdés érte, és két nap múlva, október 1-én meghalt.

Magyar vonatkozású adalék, hogy 1395. október 6-án Luxemburgi Zsigmond kérésére ő adta ki az Óbudai Egyetem első alapítólevelét, amely által az intézmény az ország második, a főváros első egyeteme lett. A négy fakultásból álló Universitas Budensis alapító okirata sajnos nem maradt fenn.

A pápa és a magyar király közötti jó viszony 1403-ig tartott. Ekkor ugyanis IX. Bonifác a magyar főpapok és főnemesek egy része által támogatott, Zsigmond ellen felléptetett ellenkirályt, Nápolyi Lászlót pártolta, és helyzetének erősítésére legátust is küldött az országba. Miután Zsigmond felülkerekedett, lefoglaltatta a pártütő egyháznagyok birtokait, és több elmozdított főpap helyett világi kormányzókra bízta az egyes egyházmegyéket. A király felmondta az engedelmességet IX. Bonifácnak, de nem ismerte el az időközben megválasztott XIII. Benedek ellenpápát sem.

Népszerű

Még több hasonló
Related

Ősi kert nyomaira bukkantak Jézus hagyomány szerinti temetkezési helyénél

Ősi kert nyomaira bukkantak Jézus hagyomány szerinti temetkezési helyénél, Jeruzsálemben a Szent Sír-templom alatt.

Kora középkori aszkéta szerzetesnő földi maradványait találták meg a régészek

A szerzetesnő nyaka, karja és lába körül nehéz fémabroncsokat viselt, és a hasára is vaslemez volt erősítve.

Felfedezték az indoeurópai nyelvek eredetének hiányzó láncszemét

Hol rejlik az indoeurópai nyelvcsalád eredete?

A sörösdoboz története

Már 90 éves.