11.8 C
Sopron
13.6 C
Budapest
13.1 C
Nyíregyháza
2024. október 11., péntek

Magyarország ellen is harcolt a 203. pápa, aki üzletet csinált az egyházból

KezdőlapMúltMagyarország ellen is harcolt a 203. pápa, aki üzletet csinált az egyházból

Pietro Tomacelli, az ifjú nápolyi arisztokrata IX. Bonifác néven lépett a katolikus egyház trónjára, miután a (1350 körül Nápolyban született) konklávéra összegyűlt tizennégy bíboros 1389. november 2-án megválasztotta a 203. római pápának. Beiktatására igen gyorsan, november 9-én sor került.

Pontifikátusának hosszú, közel tizenöt éve során mindvégig fennállt az elődje, VI. Orbán pápa alatt végbement nyugati egyházszakadás.

A Rómában székelő egyházfő a korábbi belső harcok eredményeként igen fiatalon került a pápai trónra (kb. 39 évesen, de a születési évszám vitatott). A krónikák feljegyzései alapján Bonifác inkább világi uralkodóként igyekezett érdekeinek védelmében fellépni az avignoni ellenpápákkal (VII. Kelemen, XIII. Benedek) szemben.

Bonifác nevéhez köthető a nyugati egyházszakadás megerősödése – ő is kiközösítette VII. Kelement, deklarálta, hogy ő az igazi pápa, és hallani sem akart az egyetemes zsinat összehívásáról.

Ebben a korban adósodott el a pápai kúria, melynek hatására az egyházi javadalmakból és a búcsúkból üzletet csinált. Ő volt az első egyházfő, aki bevezette az annates perpetuae-t, azaz a hivatali tisztségek árusítását. Ennek lényege abban állt, hogy a pápai kincstárat illető bevételek beszedését bérbe adta a pápai kúria. Egy bizonyos összeg befizetése után a jelentkező bankárok, uzsorások saját belátásuk szerint hajthatták be a pápai jövedelmeket. Ezzel széles körben fokozta népszerűtlenségét.

Végül mégis tárgyalt Rómában az egyházszakadásról XIII. Benedek ellenpápa követeivel 1404 őszén, akik a vita hevében simoniákusnak titulálták, s ez annyira felizgatta, hogy szélhűdés érte, és két nap múlva, október 1-én meghalt.

Magyar vonatkozású adalék, hogy 1395. október 6-án Luxemburgi Zsigmond kérésére ő adta ki az Óbudai Egyetem első alapítólevelét, amely által az intézmény az ország második, a főváros első egyeteme lett. A négy fakultásból álló Universitas Budensis alapító okirata sajnos nem maradt fenn.

A pápa és a magyar király közötti jó viszony 1403-ig tartott. Ekkor ugyanis IX. Bonifác a magyar főpapok és főnemesek egy része által támogatott, Zsigmond ellen felléptetett ellenkirályt, Nápolyi Lászlót pártolta, és helyzetének erősítésére legátust is küldött az országba. Miután Zsigmond felülkerekedett, lefoglaltatta a pártütő egyháznagyok birtokait, és több elmozdított főpap helyett világi kormányzókra bízta az egyes egyházmegyéket. A király felmondta az engedelmességet IX. Bonifácnak, de nem ismerte el az időközben megválasztott XIII. Benedek ellenpápát sem.

Népszerű

Még több hasonló
Related

A Szent Péter-bazilika főoltárának restaurálása évszázados titkokat tárt fel

Kétszáz éves graffiti feliratokat és egy gyerekcipőt is találtak restaurálás közben a Szent Péter-bazilika főoltára baldachinjánál.

A Tescheni Asztal a Louvre féltett kincse, az ötvösművészet remekműve

A kisasztal 70 centiméter hosszú ovális lapjába 128, számozott színes ékkövet illesztettek.

Kiderült, hogyan manipulált háborúval a krétai minószi elit

A hadviselés központi szerepet játszott a minószi társadalom életében.

Aynard lovag legendája elevenedik meg Zsámbékon a Fékomadta középkori fesztiválon

Történelmi teljesítménytúrán lovasok és gyalogosok vesznek részt korhű felszerelésben.