32.3 C
Sopron
34.1 C
Budapest
32.3 C
Nyíregyháza
2025. június 23., hétfő

Románia legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg

KezdőlapMúltRománia legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg

Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során. A régészek bronzkori településnyomokra és szarmata temetőre bukkantak – közölte kedden a Román Vasúttársaság (CFR) infrastruktúráért felelős részlegének temesvári igazgatósága.

A közlemény szerint a bánsági és partiumi várost összekötő vasúti pálya felújításához kapcsolódva összesen 21 lelőhelyet találtak a Román Nemzeti Múzeum szakemberei. Az egyes lelőhelyek különböző történelmi korokba engednek betekintést, nyolcat már feltártak a régészek.

Közölték továbbá, hogy a lelőhelyek egyike, a 10-es számú a legnagyobb régészeti lelőhely, melyet infrastruktúrafejlesztés során valaha találtak Romániában: 3 kilométeren terül el. Feltárása során 3500 éves bronzkori leleteket találtak, az őskori ember anyagházainak szerkezeti elemeit.

Továbbá egy szarmata temetőt is találtak a régészek, a vándornép 1900 évvel ezelőtt élt a térségben. A lelőhelyen a korábbi korok leletei mellett középkori, XV. századi leleteket is vizsgálnak a szakemberek. Egy másik helyen nagyszámú állatcsontra bukkantak, a mintegy százéves ló- és szarvasmarhacsontok egy korábbi állattemetőre utalnak.

A CFR Infrastructura temesvári igazgatósága emlékeztet: az Arad-Temesvár vasútvonalat 1871-ben adták használatba, majd 1975-ben villamosították. A két nagyváros közötti pályafelújítási munkálatok célja, hogy a jövőben a személyvonatok óránként 160 kilométeres, míg a tehervonatok 120 kilométeres sebességgel közlekedhessenek majd a magyar határhoz közeli térségben.

Népszerű

Még több hasonló
Related

Az első magyar, aki körbeutazta a Földet

Jókai tollára kívánkozóan kalandos és tragikus élete volt.

Ősi kert nyomaira bukkantak Jézus hagyomány szerinti temetkezési helyénél

Ősi kert nyomaira bukkantak Jézus hagyomány szerinti temetkezési helyénél, Jeruzsálemben a Szent Sír-templom alatt.

Kora középkori aszkéta szerzetesnő földi maradványait találták meg a régészek

A szerzetesnő nyaka, karja és lába körül nehéz fémabroncsokat viselt, és a hasára is vaslemez volt erősítve.

Felfedezték az indoeurópai nyelvek eredetének hiányzó láncszemét

Hol rejlik az indoeurópai nyelvcsalád eredete?